Klasa o nachyleniu matematycznym

Drogi Gimnazjalisto!

Jeśli wybierzesz klasę o nachyleniu matematycznym, będziesz uczył się dwóch języków obcych w grupach międzyoddziałowych - jednego na poziomie rozszerzonym (angielskiego albo niemieckiego albo hiszpańskiego) będącego kontynuacją języka nauczanego w gimnazjum, drugiego na poziomie podstawowym (angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego albo chińskiego). Grupa do której trafisz będzie dostosowana do Twoich umiejętności językowych. Naukę drugiego języka możesz zacząć od podstaw albo kontynuować język, którego uczyłeś się wcześniej.

Twoimi przedmiotami rozszerzonymi oprócz języka obcego będą: matematyka, a po klasie pierwszej podejmiesz decyzję, czy Twoim kolejnym przedmiotem rozszerzonym będzie jeden z następujących przedmiotów: geografia, chemia, biologia, fizyka.

Już w trzeciej klasie możesz być "studentem" Roku Zerowego Akademii Górniczo Hutniczej, a na zajęciach dodatkowych skonstruujesz i zaprogramumjesz swojego pierwszego zdalnie sterowanego robota.

Oprócz przedmiotów rozszerzonych będziesz mógł wybrać przedmiot uzupełniający spośród następujących: tworzenie stron WWW w oparciu o system CMS Joomla, programowanie baz danych, zarys dziejów sztuki świata, algorytmika oraz programowanie strukturalne i obiektowe, przyrodoznawcze podstawy kryminalistyki. Dzięki ich bogatej ofercie rozwiniesz swoje zainteresowania, pogłębisz wiadomości, odkryjesz pasje i odnajdziesz swoją drogę.

Przedmiot uzupełniającyCzego możesz się spodziewać?
Tworzenie stron WWW w oparciu o system CMS Joomla. Dowiesz się, jak można być artystą w świecie wirtualnym.
Programowanie baz danych. Zdobędziesz umiejętności efektywnego zarządzania informacją.
Algorytmika oraz programowanie strukturalne i obiektowe.Dowiesz się, jak rozwiązać swoje problemy w świecie binarnym.
Przyrodoznawcze podstawy kryminalistykiDowiesz się na przykład jaką rolę odegrały pewne owady w schwytaniu „piwnicznego mordercy” w przedwojennym Paryżu.
Zarys dziejów sztuki świataJako badacz tajemnic obrazów rozstrzygniesz, na przykład, czy Mona Liza była kobietą?

W zależności od Twojej decyzji wyboru przedmiotu rozszerzonego po klasie pierwszej, będziesz mógł być uczniem klasy objętej patronatem Wydziału Chemii UJ, poznasz matematyczno – fizyczne modele opisu zjawisk zachodzących w świecie, zrozumiesz, jak funkcja wykładnicza wpływa na życie ludzkie (rozkład leku w ciele człowieka), co to znaczy, że pieniądz pracuje w każdej sekundzie (kapitalizacja ciągła), jak złoty podział odcinka wpłynął na artystów, czy Wisławie Szymborskiej udało się sformułować twierdzenie matematyczne (liczba Pi).

Jeśli chcesz rozwijać swoje zainteresowania informatyczne - możesz wybrać jako swoje przedmioty uzupełniające algorytmikę i programowanie strukturalne i obiektowe oraz np. programowanie baz danych lub tworzenie stron WWW w oparciu o system CMS Joomla. Taki zestaw przedmiotów pozwoli Ci na zdobycie wiedzy i umiejętności, które przydadzą się na studiach związanych z informatyką.
Możesz rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, uczestnicząc w warsztatach z elektroniki z użyciem sprzętu elektronicznego, prowadzonych w ramach przedmiotu uzupełniającego.

Swoje umiejętności możesz sprawdzić poprzez udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych (np.: Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH, Kangur, Olimpiada Informatyczna, Potyczki Algorytmiczne, Szkolna Internetowa Gra Giełdowa, DialNet Masters, Olimpiada Lingwistyczna, Sowa, Pangea), sesjach, wykładach, programach edukacyjnych oraz konkursach interdyscyplinarnych. To właśnie w naszej szkole przeprowadzany jest Międzynarodowy Turniej Matematyczny "Nabój".

W swoim czasie pozalekcyjnym możesz rozwinąć pasję fotografowania, zgłębić tajniki rysunku i kompozycji, odkryć talent aktorski lub reżyserski, uczestnicząc w zajęciach organizowanych we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa.

Wybór tej klasy pozwoli Ci podjąć naukę na kierunkach ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński), technicznych (np. Akademia Górniczo - Hutnicza, Politechnika Krakowska, Politechnika Rzeszowska - Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa), przyrodniczych (Uniwersytet Rolniczy) i ścisłych (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny).

Uwaga!
Materiał, który dotychczas był realizowany na lekcji informatyka rozszerzona będzie realizowany w ramach przedmiotów dodatkowych:

• Algorytmika i programowanie strukturalne i obiektowe
  • Programowanie baz danych
  • Tworzenie stron WWW w oparciu o system CMS Joomla