Aktualności

EDUKACJA

Gala finałowa akcji "Mam haka na raka"

Z radością informujemy że 12 osób biorących udział w akcji "Mam haka na raka" po ukończeniu ostatniego etapu konkursu zostały zaproszone na galę finałową.

Są to następujące zespoły:

Zespół w składzie:

Joanna Kapinos
Anna Horzowska
Annamaria Pawłowska
Paulina Bebak

Pod opieką pani Krystyny Pytel.

Zespół w składzie:

Weronika Burnóg
Magdalena Cieślak
Sylwia Broś
Klaudia Drzewiecka

Pod opieką pani Krystyny Pytel.

Zespół w składzie:

Elżbieta Sołtys
Anna Śnieżek
Alicja Pietruszewska
Monika Jarosz

Pod opieką pani Iwony Żelazny.

Gala odbędzie się 25 czerwca 2012 w Warszawie.

Gratulujemy!

Lekcja genetyki

Na lekcji biologii w klasie II B odbyły się zajęcia, na których uczniowie mieli za zadanie przygotować projekty na temat zastosowania genetyki. jak powszechnie wiadomo, niekonwencjonalne metody nauczania przynoszą najlepsze (i najmniej oczekiwane) efekty.
Poszliśmy więc tym tropem i lekcja, która odbyła się na podsumowaniu działu genetyki wyglądała nieco inaczej niż zwykle.


Praca na lekcji

Podzieliliśmy się na 6-7 osobowe grupy i stworzyliśmy plakaty, mapy myślowe dotyczące roli genetyki we wszelkich znanych nam dziedzinach życia.
W przypływie weny twórczej powstały nawet transgeniczne pomidory, słoń z dwiema trąbami. Myślę, że zapamiętaliśmy z tej lekcji o wiele więcej niż gdyby odbyła się w tradycyjnej formie.


Praca na lekcji

W ten czwartek odbędzie się prezentacja zrobionych plakatów oraz ich omówienie.

Przemarsz Trójkowiczów

Przejęci udziałem w akcji "Mam haka na raka" zorganizowaliśmy przemarsz propagujący profilaktykę nowotworową.
Niemałe było nasze zaskoczenie, gdy zobaczyliśmy tylu uczniów czekających przed drzwiami szkoły.


Przemarsz

Każdy "ochoczo" chwycił za swój transparent, przykleił plakietkę do zimowej kurtki, ruszając powoli w kierunku Czyżyn pod C.H. Carrefour.
Mimo minusowej temperatury, odmarzniętych palców nie traciliśmy dobrego humoru.


Uczestnicy akcji

Na miejscu zorganizowaliśmy flash moba. Zebraliśmy się w dużym kręgu, milknąc na minutę, aby po chwili wykrzyczeć hasło: "Mam haka na raka".
Swoim dość niekonwencjonalnym zachowaniem wzbudziliśmy niemałe zainteresowanie. Ku naszemu zaskoczeniu, ludzie z chęcią podpisywali się pod deklaracją: "Namówię jedną osobę do badania profilaktycznego".
Rozdawaliśmy również ulotki mające na celu propagowanie akcji jak i profilaktykę raka jelita grubego.
Mimo kilku nieprzychylnych spojrzeń, zostaliśmy odebrani bardzo pozytywnie. Cała akcja przebiegła według ustalonego wcześniej planu, a nasz cel został osiągnięty.

Mam Haka Na Raka

Program, zorganizowany przez Polską Unię Onkologii, został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa. Jednym z jego nadrzędnych celów jest kształtowanie podstaw prozdrowotnych przez umiejętna edukację i oswajanie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych. Koncepcja "Mam Haka Na Raka" oparta jest na idei "Think Globar, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). Program ten zachęca młodych ludzi, uczniów szkół ponadgimnazjalnych do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności. Zarówno działania na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolska kampania społeczna, która ma zostać opracowana przez uczestników, maja szanse realnie przyczynić się do zmiany statystyk zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe w Polsce, wspierając Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Program wnosi nową jakość do polskiej ochrony i promocji zdrowia, w sposób naturalny wykorzystując potencjał młodego pokolenia- m.in. siłę perswazji, niekonwencjonalny sposób myślenia, czy potrzebę aktywnego współtworzenia otaczającej rzeczywistości. Program, realizowany równolegle do roku szkolnego, ma charakter cykliczny. Każda z edycji dedykowana jest innemu nowotworowi, edycja tegoroczna- rakowi jelita grubego.

Jako jedna z grup podjęłyśmy jednorakie działania mające na celu poszerzenie świadomości lokalnej w zakresie profilaktyki prozdrowotnej. Działamy z ogromnym zapałem, docierając do coraz większej grupy ludzi. Zachęcamy do wejścia na naszego bloga, oraz fanpage.


Prezentacje przeprowadzone w ramach akcji

Nasza "hakowa" praca objęła:

- Opracowanie prezentacji dotyczącej raka jelita grubego oraz przedstawienie jej w krakowskich gimnazjach m.in. – Gimnazjum nr IV i Gimnazjum nr 47 i w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym.

- Zdobycie patronaty "Tygodnika Głos Nowej Huty"

- Współpraca z MDK im. A. Bursy na oś. Tysiąclecia 15

- Organizacja rozmowy z krakowskim onkologiem w ramach "Dnia Hakowicza"

- Prowadzenie bloga: http://wygrajwalkeozycie.blog.onet.pl/ oraz fanpage http://www.facebook.com/pages/Idzie-rak-nieborak/304764052895241
- Zdobycie poparcia u europosłanki Joanny Senyszyn


Prezentacje


Prezentacje

O audycji radiowej, czyli jeden dzień z życia hakowicza

O audycji dowiedzieliśmy się z dużym wyprzedzeniem...bo aż dzień wcześniej. We wtorek dostaliśmy propozycję nie do odrzucenia, a następnego dnia, w środę o 17 przywitali nas w Radiu Plus na ulicy Wiślnej 12. Nawet się nie obejrzeliśmy, a już siedzielimy w studiu, a przed nami migała kontrolka oznaczająca wejście na żywo.Opowiadaliśmy o poczynaniach naszej szkoły w akcji "Mam haka na raka". Przed wejściem powtarzaliśmy wszystko w skupieniu, co jak zawsze w stresujących sytuacjach, w niczym nie pomagało :). Dziennikarz radiowy wypytywał nas o dotychczasowe osiągnięcia, ustalony plan działania. Padło kilka pytań na które nie byliśmy przygotowani (w tym mordercze pytanie o zdrowe kanapki) z których jednakże zwycięsko wybrnęliśmy. Audycja trwała 15 minut i zapewniam, że były to jedne z nałduższych, najbardziej planowanych i stresujących minut jakie udało nam się doświadczyć :)

W radiu Plus


W radiu PlusLeczenie przez żywienie czyli zdrowy czwartek

Przygotowania do akcji "Leczenie przez żywienie", organizowanej przez uczestników programu "Mam haka na raka", rozpoczęły się już dużo wcześniej. Wszyscy przynosili w miarę swoich możliwości zdrową żywność, którą później nasi hakowicze zamieniali w ucztę dla podniebienia. Nie doceniliśmy jednakże uczniów naszej szkoły ;). Kanapki jak i sałatki w zaskakująco szybkim tempie znikały ze stolików, a zainteresowanie akcją nie mijało. Szybko musieliśmy uzupełnić nasze zapasy.

Rozdawane były własne przepisy na przygotowane potrawy. Hakowicze wraz z opiekunami zespołów, wspólnymi siłami stworzyli również wystawę związaną ze sportem, bo leczyć należy przez jedzenie i ruch. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym!


Wycieczka do Muzeum Farmacji UJ

Dnia 11 lutego 2010 roku klasa I – d o profilu biologiczno – chemicznym pod opieką pani profesor Iwony Żelazny udała się do Muzeum Farmacji UJ w celu zwiedzenia oraz poznania historii tego ważnego miejsca. Krakowskie Muzeum Farmacji powstało w 1946 roku. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był dr Stanisław Proń. Początkowo mieściło się w kamienicy przy ul. Basztowej 3, gdzie warunki ekspozycyjne nie były optymalne. Warunki te poprawiły się radykalnie, kiedy zbiory Muzeum zostały przeniesione do wyremontowanej kamienicy przy ul. Floriańskiej 25.

Stała ekspozycja Muzeum Farmacji jest rozmieszczona na wszystkich pięciu kondygnacjach, od piwnic począwszy, na strychu kończąc - co w przypadku piwnic i strychu ma również merytoryczne uzasadnienie. W piwnicy ekspozycyjnej zgromadzone zostały przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza, tj. miedziane aparaty destylacyjne, retorty i alembiki, filtry, tygle, prasy różnych typów do wyciskania soków i olejów, młynki - a więc przedmioty służące do rozdzielania, topienia, rozdrabniania i oczyszczania substancji leczniczych. W sali ekspozycyjnej na parterze znajdowały meble z dawnych aptek klasztornych - np. barokowa komoda na zioła lecznicze, poza tym godła własne dawnych aptek, a także - zawieszone na ścianach i pod sufitem - pancerz żółwia, zasuszony krokodyl, wąż, miecz ryby – piły.

W dwóch salach pierwszego piętra na szczególną uwagę zasłużyły meble apteczne w stylu Empire, portrety pierwszych profesorów farmacji w krakowskiej Alma Mater, z Janem Szaserem, Józefem Sawiczewskim, Florianem Sawiczewskim, portrety seniorów Gremium Aptekarzy Krakowskich, następnie meble apteczne w stylu neobarokowym i Biedermeier, kolekcja moździerzy i wag aptecznych. Na tym samym piętrze jest też mały pokój poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi. W pokoju tym, oprócz prototypu pierwszej lampy naftowej, są jeszcze m.in. domowa apteczka Łukasiewicza, z własnoręcznie przez niego wypisanymi szyldzikami, sekretarzyk, rękopiśmienny manuał apteczny i inwentarz apteki w Brzostu.

Na klatce schodowej, na ścianach wzdłuż schodów, mogliśmy zobaczyć portrety i cenniejsze dyplomy, nadane farmaceutom polskim przez uniwersytety krajowe i zagraniczne. W tej kolekcji na szczególną uwagę zasługuje dyplom magisterski siostry zakonnej Konstancji Studzińskiej. Wyjątkowość tego dyplomu polega na tym, że był to pierwszy na świecie dyplom uniwersytecki, jaki został nadany kobiecie.

W pierwszej z dwóch sal drugiego piętra prezentowane są dawne naczynia apteczne, pochodzące z różnych okresów historii, wykonane z drewna i cyny, szkła przeźroczystego i barwnego, fajansu i porcelany. W tej samej sali zgromadzone zostały takie osobliwości dawnego aptekarstwa, jak porcja teriaku, bezoar, ząb narwala.

W drugiej sali II piętra znajdują się m.in. wagi stołowe i małe wagi ręczne z rogowymi szalkami oraz komplety odważników różnych typów: szklane i cynowe, miary pojemności, a także utensylia apteczne służące do produkcji różnych form leków, takie jak pigulnica, tabletkarka, drażetkarka czy zestaw do produkcji proszków w opłatkach.

Ostatnia sala ekspozycyjna w krakowskim Muzeum Farmacji została urządzona na strychu - co również ma swoje merytoryczne uzasadnienie, ponieważ strych, jako miejsce przestronne i suche, był często wykorzystywany przez dawnych aptekarzy do suszenia i przechowywania ziół leczniczych.

Zwiedzanie muzeum trwało około godziny. Cała klasa była pod wielkim wrażeniem. Dzięki przewodnikom oprowadzających nas po Muzeum mogliśmy bliżej poznać dawniejsze funkcjonowanie aptek.

Opracowała: Karolina Machnik kl. I D

Jeden z eksponatów Muzeum...

Starodawna apteka

Waga i kilka lekarstw

Więcej zdjęć


"Spotkania w samo południe z Biochemią, Biofizyką i Biotechnologią"


Program spotkań

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na coroczny cykl wykładów "Spotkania w samo południe z Biochemią, Biofizyką i Biotechnologią" dedykowany młodzieży szkół średnich.

W czasie tych spotkań wykładowcy prezentują tematykę badawczą Wydziału oraz najciekawsze, aktualne doniesienia naukowe z zakresu biocchemii, biofizyki i biotechnologii.


Program TELESCOPE


W dniach 19-20 października w Krakowie odbyło się sympozjum szkoleniowe (zorganizowane w ramach programu TELESCOPE), które zapowiadaliśmy w ubiegłym tygodniu.

TELESCOPE to program realizowany w liceach europejskich i przeznaczony dla uczniów w przedziale wiekowym 16-19 lat, który ma miejsce w tym samym czasie w dwóch krajach UE. Jego celem jest ogólnoeuropejska edukacja na temat biologii komórek macierzystych oraz dyskusja nad problemami etycznymi związanymi z ich wykorzystaniem. W szkoleniu wzięli udział naukowcy z europejskich ośrodków badawczych należących do konsorcjum o nazwie ESTOOLS. Jego pracownicy zajmują się odkrywaniem i poznawaniem molekularnych mechanizmów rządzących przekształcaniem się komórek macierzystych w bardziej wyspecjalizowane typy, rozwijają narzędzia, techniki i wiedzę konieczną do ewentualnych medycznych, farmaceutycznych i bioprzemysłowych zastosowań tychże komórek w przyszłości.

Z ludzkimi komórkami macierzystymi wiąże się duże nadzieje na postęp medyczny w postaci terapii komórkowej i medycyny regeneracyjnej. Mogłyby one teoretycznie zastąpić dowolną tkankę, która u pacjenta uległa uszkodzeniu. Mając ogromny potencjał leczniczy, są wielką nadzieją ludzkości na uporanie się z wieloma do dziś nieuleczalnymi chorobami.

Jednak do praktycznego zastosowania embrionalnych komórek macierzystych jest jeszcze bardzo daleko. Wprowadzone bowiem do organizmu mogą prowokować reakcje odrzucenia lub różnicować się nie tylko w tkankę pożądaną, będąc przyczyną np. potworniaków. Dodatkowo pozyskanie embrionalnych komórek macierzystych wiąże się ze zniszczeniem zarodków, co budzi ogromne kontrowersje natury etycznej.

Nad tymi właśnie zagadnieniami dyskutowali uczniowie z trzech krakowskich liceów ogólnokształcących: I LO im. B. Nowodworskiego, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego i III LO im. Jana Kochanowskiego, podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej w ramach programu TELESCOPE. Spotkanie prowadzone było przez członków konsorcjum ESTOOLS: ze strony francuskiej przez Sebastiana Duprata, dyrektora do spraw szkoleń i nauczania, a polskiej ­– doktorantkę Beatę Surmacz.

Pierwszego dnia młodzi ludzie obejrzeli 2 filmy o wspomnianej tematyce: „A Stem Cell Story” i „Cell Culture” oraz wysłuchali wykładów prowadzonych przez: dr. hab. Marcina Majkę, dr. Petra Dvoraka, dr Ewę Zubę-Surmę, dr Justynę Drukałę, dr n. med. A. Krasowską-Kwiecień, prof. Józefa Dulaka i ks. Tomasza Kijowskiego.

Drugiego dnia przedstawiciele każdego z trzech liceów pracowali w systemie warsztatowym. Podzieleni na grupy dyskutowali na temat kilku scenariuszy prezentujących sztandarowe problemy etyczne związane zarówno z pozyskiwaniem, jak i wykorzystaniem komórek macierzystych.

Po tej części został nawiązany kontakt z podobną grupą młodych ludzi z Francji (Arras) i w trybie wideokonferencji nastąpiła wymiana stanowisk między stroną polską i francuską, która miejscami przebierała dość żywiołowy charakter. Grupa naszych licealistów z „Trójki” pod opieką mgr Iwony Żelazny brała bardzo czynny udział w konferencji tak w trakcie pierwszego dnia, zadając ciekawe pytania wykładowcom, jak i kolejnego dnia, rzeczowo argumentując swoje stanowiska wobec rówieśników z Francji.

Warto dodać, że wideokonferencja odbywała się w języku angielskim. Młodzi ludzie nie mieli problemu z wyrażaniem swych myśli w tym języku, nie czuli też onieśmielenia wobec francuskich kolegów i koleżanek. Wymiana poglądów obfitowała w przemyślane, merytoryczne argumenty, pokazała wysoki poziom wiedzy młodzieży na ten temat, rozbudzała emocje związane z etyczna stroną poruszonego problemu. Po zakończeniu spotkania licealiści zgodnie podkreślili wysoką wartość tego rodzaju spotkań i wyrazili swe zadowolenie z możliwości uczestnictwa w nim.

Należy wspomnieć, że pierwsze szkolenie w ramach TELESCOPE zostało zorganizowane pomiędzy szkołą średnią w Leeds (Wielka Brytania) a szkołą w Turku (Finlandia). Szkolenie Polska-Francja było ostatnim w całym dwuletnim cyklu, a na jego zakończenie (lato 2010) planowane jest opublikowanie wyników.


Nasz sukces parlamentarny

Dwie uczennice reprezentujące III krakowskie LO im. Jana Kochanowskiego uczestniczyły w finałowej debacie: „Parlament Młodzieży 2009. Energia – Ochrona klimatu – Tworzywa sztuczne”, która odbywała się w Rzymie, w dniach od 12 do 14 listopada 2009 r. Osiągnięcie końcowego etapu II edycji międzynarodowego konkursu Youth Parliament to niewątpliwy sukces zarówno młodzieży, jak i pedagogów naszego liceum.

Dojście do finału możliwe było po zwycięstwie w debacie stanowiącej krajowy etap imprezy organizowanej przez stowarzyszenie PlasticsEurope w takich krajach jak: Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Polska, Turcja, Wielka Brytania oraz Włochy. Podczas krajowej debaty, która miała miejsce w Krakowie (15 czerwca br.), spośród blisko 100 uczestników jury wyłoniło 10 najlepszych mówców. Wśród nich znalazły się: Marta Janeczek i Agnieszka Paśko – uczennice II i III klasy naszego LO, przygotowywane pod kierunkiem mgr Iwony Żelazny. Uczennice naszej szkoły wykazały się wyjątkową aktywnością, wiedzą i znajomością tematu, zyskując wysokie oceny jury i uznanie pozostałych obradujących. Wraz z pozostałymi zwycięzcami zostały one zaproszone do uczestnictwa w rzymskiej debacie finałowej, z udziałem uczniów z innych krajów europejskich.

Debata „Parlament Młodzieży 2009” na temat roli tworzyw sztucznych w ochronie klimatu i oszczędności energii, to edukacyjne przedsięwzięcie mające na celu uwrażliwienie młodych ludzi na występujące współcześnie wyzwania towarzyszące rozwojowi gospodarczemu i cywilizacyjnego.

„Jestem pod wrażeniem tego, w jak poważny sposób młodzi ludzie podchodzą do takich zagadnień, jak racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych, oszczędność energii czy ochrona klimatu i środowiska. Nie zapominają przy tym o nowoczesnych technologiach, bo przecież w XXI wieku trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie zaawansowanych technologicznie społeczeństw bez tworzyw sztucznych. Niewiele jest gałęzi gospodarki, w których materiały te nie byłyby powszechnie wykorzystywane” – powiedział Grzegorz Rytko, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska.

Tegoroczna debata w Rzymie stanowiła finalny etap drugiej już edycji międzynarodowego konkursu Youth Parliament. Umożliwiając spotkanie i przyczyniając się do integracji młodzieży z kilku państw naszego kontynentu, pozwoliła na zebranie cennych doświadczeń oraz na wymianę informacji z zakresu ekologii. Dostarczyła też wszystkim jej uczestnikom niezapomnianych wrażeń – wizyta nad Tybrem stworzyła bowiem wyśmienitą okazję do zwiedzenia cennych zabytków oraz zapoznania się z wyjątkową atmosferą ”wiecznego miasta”.

Warto przypomnieć, że pilotażowa edycja konkursu „Parlament Młodzieży: Energia – Ochrona klimatu – Tworzywa sztuczne” odbyła się w Warszawie w 2007, a jej zwycięzcy wraz z reprezentantami podobnych debat, zorganizowanych w dziesięciu innych krajach UE, uczestniczyli w roku ubiegłym w pierwszej ogólnoeuropejskiej debacie finałowej. Odbyła się ona w Brukseli, w gmachu Parlamentu Europejskiego.

W roku bieżącym jako lokalizację europejskiego finału konkursu wybrano Rzym, ze względu na jego historyczną rolę w procesie tworzenia Unii Europejskiej. Tam właśnie w 1957 r. podpisano Traktaty Rzymskie, w tym jeden ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG), będącą podwaliną obecnej UE.

Wystąpienie Agnieszki

Wręczenie nagród

Cały skład

Więcej zdjęć


Narodziny zwiastują wiosnę?
Po raz pierwszy od 30 lat w Polsce przyszły na świat foki bliźniaki. W warszawskim ZOO w nocy z poniedziałku na wtorek 3 marca urodziły się dwie małe foczki. Zwierzęta, którym nadano imiona Pankracy i Skaffa, przygarnął sponsor, który zadba o ich pomyślny wzrost i wyżywienie.

Foki przebywają obecnie razem z matką, która troszczy się o swoje pociechy, nie dopuszczając do siebie osób postronnych. Małe foczki mają po 10 kg i mierzą 80 cm. Będą karmione przez matkę przez około 12 dni. Podczas tego okresu przybędzie im każdego dnia ok. 2 kg wagi ciała.

Z kolei 2 marca w gdańskim ZOO urodziła się foczka Marcysia (bo urodzona w marcu). Rodzicami Marcysi są Reja i Elvis. Matka od razu zaopiekowała się swym dzieckiem, karmi je swoim tłustym mlekiem.

13 marca w piątek pomimo pechowej daty liczba maleństw w gdańskim zoo wzrosła - szczęśliwą mamą została Kasia. Matka nie dopuszcza do malucha pozostałych członków stada. Na tłustym mleku (blisko 50% zawartości tłuszczu) w ciągu trzech tygodni foczka urośnie trzykrotnie, zmieni kolor futra na „dorosły” i zacznie odżywiać się rybami.

Teraz na zmianę oba maluchy głośno płaczą wołając o mleko, w końcu pić je będą zaledwie trzy tygodnie, bo choć bardzo pożywne „wystarcza” na bardzo krótko.
Dla odrobiny rozczulenia zamieszczamy zdjęcia Marcysi.


Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk
zaprasza młodzież do udziału

W SPOTKANIACH BIOLOGÓW.


Program:

03.03.2010r. (środa) godz. 16.00
dr Bartosz Płachno - Karol Darwin a rośliny mięsożerne - opowieść o pięknej fascynacji

10.03.2010r. (środa) godz. 16.00
dr Agnieszka Nobis - Różne sposoby rozsiewania diaspor, zmiany zasięgów ...
- czyli słów kilka o migracjach roślin

17.03.2010r. (środa) godz. 16.00
dr Marzena Popielarska-Konieczna - Bielmo w kulturach in vitro

31.03.2010r. (środa) godz. 16.00
dr Wacław Bartoszek - Przegląd nagonasiennych

Miejsce spotkań: Instytut Botaniki UJ
przy ul. M. Kopernika 27, pawilon dydaktyczny, sala wykładowa I p.
(Główny budynek przy wejściu do Ogrodu Botanicznego)

Prosimy o zgłoszenie udziału w spotkaniach drogą elektroniczną na adres:
kmtpnis@cmjordan.krakow.pl


Festiwal Nauki w Krakowie 14-17 maja


Przez tydzień na Rynku Głównym oraz w obiektach akademickich Krakowa studenci oraz pracownicy naukowi prezentować będą wybrane fragmenty działalności naukowej i dydaktycznej wyższych uczelni krakowskich oraz oferty kulturalne studentów.

Na naukową część festiwalu złożą się panele dyskusyjne, prezentacje i doświadczenia oraz pokazy laboratoryjne w namiotach ustawionych w Rynku Głównym. Część kulturalną wypełnią koncerty i występy artystyczne na estradzie przed Wieżą Ratuszową, na dziedzińcach budynków uniwersyteckich oraz na scenie PWST i Akademii Muzycznej.

Planowane są także wycieczki studyjne w okolice Krakowa z udziałem specjalistów z różnych dziedzin nauki w charakterze przewodników. Festiwal Nauki w Krakowie organizowany jest przez wszystkie krakowskie państwowe szkoły wyższe przy współudziale Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, British Council, Instytutu Francuskiego, Konsulatu USA, RFN, Austrii, Rosji, Słowacji, Francji i BEST-Kraków. Koordynacją festiwalu zajmuje się Akademia Górniczo-Hutnicza.


http://www.festiwalnauki.krakow.pl/

Atrakcję dla wszystkich stanowić będą liczne wykłady, spotkania ze zwierzętami, występy chórów, zespołów tanecznych, prezentacje w namiotach, konkursy.

Przykładowe tytuły prezentacji oraz wykładów :

Niewidzialny świat mikrobów,
Sprawdź swoje zmysły,
Izolacja DNA metodą domową,
Nowe kierunki klonowania ssaków.


3 LO w Krakowie

Flankerds layout