O FeKuSzu

Festiwal Kultury Szkolnej w "Trójce" Festiwal Kultury Szkolnej, określany też jako FeKuSz, od lat wpisany jest w życie naszej szkolnej społeczności. Początki tej imprezy sięgają lat 60-tych, a nawet 50-tych, kiedy to uczniowie naszego Liceum- wtedy mieszczącego się jeszcze przy ul. Kochanowskiego - założyli "Teatr na Murze".

Jak wspominają absolwenci i profesorowie, Festiwal był zawsze wielkim szkolnym świętem, angażującym wielu uczniów, nauczycieli, których jednoczyła wspólna praca i zarazem zabawa przy tworzeniu artystycznych projektów.
Formuła Festiwalu na początku obejmowała jedynie sztuki teatralne, ale stopniowo wprowadzano kolejne kategorie konkursowe, umożliwiając w ten sposób "zaistnienie" różnym artystycznym zapaleńcom i ich zespołom. Na scenie w Domu Kultury im. A. Bursy (dzięki uprzejmości pani dyr. D. Rudy- Rudkowskiej) pojawiały się więc twórcze adaptacje klasyki dramatu, jak i sztuki pisane przez samych uczniów, ale też etiudy baletowe, pantomima, teatr poezji i zespoły rockowe. Wydarzeniom scenicznym często towarzyszyły także konkursy: literacki, fotografii, malarstwa, plakatu, rzeźby. Czas trwania Festiwalu obejmował w szczytowym swym okresie nawet trzy dni (piątek, sobota i niedziela), a bilety na niektóre spektakle rozchodziły się w oszałamiającym tempie. W ciągu takiego "maratonu sztuki", na scenie każda klasa mogła " mieć swoje pięć minut", oczarowując widownię przygotowanym spektaklem. Oczywiście wszystkie nasze projekty podlegały ocenie nie tylko widowni, ale także jury (5 uczniów i 5 nauczycieli), które , kierując się określonymi kryteriami, przyznawało nagrody i wyróżnienia. Do dzisiaj w pamięci niektórych profesorów, stanowiących jury: L. Wirtel, J. Pyś-Miklasz, A. Jaracz, B. Serczyka, K. Petscha, pobrzmiewają echa jakże burzliwych dyskusji nad ocenami niektórych sztuk.

Również dzisiaj festiwalowej Gali towarzyszy wspaniała atmosfera, a to m. inn. dzięki troskliwej opiece prof. A Adamskiej, prof.E. Czadowskiej, prof. D. Wajdy, które od lat czuwają nad sprawną organizacją Festiwalu. Jednakże tę atmosferę budują przede wszystkim emocje, jakie wzbudzają w nas wystawiane przez naszych kolegów sztuki. Do takich magnetyzujących publiczność spektakli, należały w ostatnich latach: Cierpienia młodego Wertera II" w reż. A. Miklasza, Król Ubu w reż. S. Bator, teatr autorski P. Bukowskiego, sztuki P. Gomółki, inspirowane dziełami Mrożka, Kantora, a także- porywające w swym przesłaniu- Wahadełko M. Miklasz. Nasze najlepsze sztuki co roku prezentujemy również w ramach Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży i możemy poszczycić się wieloma laureatami tego przeglądu:

* Srebrny Chochoł w latach: 1991,1992,1998,1999 (np.: Król Ubu, Szalony podwieczorek, Wampir Erdelblól, Przy drzwiach zamkniętych);
* Złoty Chochoł w latach: 1994,1998,2001, 2002 (np.:Trzcina, Eksperyment, Przystanek autobusowy, Szach-mat);
* Złota Jodła na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym- Serce na gaz (1989);
* Nagroda za Indywidualność artystyczną otrzymała Magdalena Miklasz w 2001 r.

FeKuSz pozwala więc nam rozwijać swe różnorodne zainteresowania. To poprzez artystyczne projekty przecież możemy pokazać własne "Ja", rozwijać drzemiące w nas talenty, odkrywać nowe pasje, a przy tym dobrze się bawić, a więc ... Zapraszamy, może to właśnie w "Trójce"- w naszej festiwalowej Gali poczujesz, że sztuka to Twój świat.