Chór szkolny

Chór mieszany działający w III Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kochanowskiego w Krakowie posiada wieloletnią tradycję. Członkami zespołu są uczniowie szkoły, pragnący poprzez swoje zaangażowanie i poświęcony czas pielęgnować życie kulturalne i dobre tradycje muzyczne liceum. Próby odbywają się podczas cotygodniowych dwugodzinnych spotkań. Od 2001 roku opiekunem chóru i dyrygentem jest mgr Paweł Herod, nauczyciel liceum, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej.

Przygotowywany repertuar jest wykonywany w trakcie uroczystości szkolnych, apeli z okazji świąt religijnych i państwowych. Obejmuje m. in. wielogłosowe pieśni: patriotyczne, religijne, ludowe, artystyczne, dawne i współczesne (m. in. Polski Hymn Narodowy, Hymn III LO, Gaude mater Polonia, Breve regnum, Rota, Psalmy Mikołaja Gomółki, Zielona ruta, Pieśń o nocy, opracowania chóralne polskich kolęd, pieśni Gospel i wiele innych). Tradycję chóru stanowi coroczna oprawa muzyczna ślubowania klas pierwszych, dnia patrona szkoły, wigilii szkolnej z udziałem dyrekcji, grona pedagogicznego i społeczności uczniowskiej, spotkania z emerytami i byłymi pracownikami szkoły, pożegnania maturzystów, zakończenia roku szkolnego i wielu innych uroczystości. W marcu 2006 roku chór III Liceum wystąpił podczas głównych uroczystości jubileuszowych 100-lecia szkoły, które miały miejsce w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, w czerwcu zaprezentował swój repertuar podczas dzielnicowego Dnia Dziecka w Młodzieżowym Domu Kultury im. J. Korczaka na os. Kalinowym.

Każdego roku odbywają się kilkudniowe wyjazdy integracyjne, podczas których młodzież wraz z opiekunami pogłębia wzajemne relacje, nawiązuje przyjaźnie z nowymi śpiewakami, wspólnie wypoczywa w takich miejscach jak Szczawnica, Zakopane, Zwardoń.

Współpraca z zespołem dla wielu nie kończy się w momencie otrzymania świadectwa dojrzałości. W chórze szkolnym śpiewają także absolwenci, poświęcając swój czas nie tylko na studia, pracę ale również kontynuację znajomości, zainteresowań a może nawet pasji...