Socrates Comenius

[logo programu Comenius]

Program edukacyjny SOCRATES jest inicjatywą Wspólnoty Europejskiej przyjętą do realizacji w 1996 roku. Od roku 1998 przystąpiła do niego również Polska. Celem programu jest kreowanie europejskiego wymiaru kształcenia na wszystkich poziomach : od przedszkola po uniwersytet.

III Liceum Ogólnokształcące w Krakowie im. Jana Kochanowskiego i Istituto Tecnico Industriale Statale "C. Grassi" w Turynie przystąpiło do Europejskiego Projektu Edukacyjnego Kratos w ramach Socrates Comenius w roku 2002.

Tytuł projektu :
"Kraków i Turyn - dwie dawne europejskie stolice" .

Koordynatorzy projektu : Maria Trzaska i Barbara Szopińska oraz Raffaele Policeti i Giovanni Miele.

Młodzież uczestnicząca w projekcie spędziła w Turynie dwa tygodnie - marzec 2002 - i dwa tygodnie w Krakowie - październik 2002 - zwiedzając historyczne i kulturalne zabytki obu miast, poznając również ich życie codzienne, problemy i plany. Zebrano materiały do multimedialnego przewodnika po Turynie i Krakowie, oraz filmu wideo, dokumentującego wymianę zagraniczną i pracę nad projektem.

Poprzez dwutygodniowy pobyt w rodzinach włoskich młodzież poznała również zwyczaje i tradycje Włochów, ich kuchnię i kulturę materialną, a także doskonaliła umiejętności językowe. Zwiedziła, oprócz Turynu, Mediolan, Genuę oraz Wenecję. Uczniowie włoscy mieli okazję zwiedzić dokładnie Kraków, Wieliczkę, Zakopane i Pieniny. Byli także w Oświęcimiu i Brzezince.

Rezultatem wymiany są dwa przewodniki - po Krakowie i Turynie, każdy w wersji książkowej i elektronicznej. Przewodnik na płycie CD jest napisany w trzech wersjach językowych : polskiej, włoskiej i angielskiej. Dodatkową dokumentacją projektu jest amatorski film ucznia Bogusława Bielańskiego.