Data publikacji: 11 09 2020

11.09.2020 mieliśmy przyjemność współpracować przy ważnym projekcie, jakim jest Turniej Debat z okazji Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Jest to turniej debat na tematy historii II wojny światowej. Wzięły w nim udział drużyny z II, III, V i VII Liceum Ogólnokształcącego. W drużynie Trójki wystąpili: Jan Górecki 3a, Szymon Grabiasz 3a, Filip Pyrczak 3a, Adam Siwek 3b. W półfinale zmierzyliśmy się z VII LO przy niełatwej ocenie historii wyrażonej tezą: „Rząd na uchodźstwie tzw. rząd londyński, miał realny wpływ na sytuację polityczną Polski w Europie”. Wykazaliśmy, że realny wpływ to rzeczywista zmiana , jaka zaszła dzięki rządowi londyńskiemu np. utworzenie armii przy boku aliantów. Obroniliśmy pomysł, że teza nie zakłada permanentnego wpływ rządu na sytuację Polski w Europie rozumianego jako podniesienie prestiżu – wystarczy, że zmieniał coś w określonym czasie a tak było np. z podpisaniem układu Majski – Sikorski. W finale zmierzyliśmy się z V LO – debatując po stronie opozycji nad tezą „Jako osiemnastolatek żyjący na terenie okupowanej podczas II wojny światowej Polski zaangażowałbym się w działalność ruchu oporu„. Ostatecznie – głosami 3 do 2 – zwycięzcami została drużyna z V LO, a III LO zajęło drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za współpracę przy tej ważnej inicjatywie! Od 15.09.2020. rozpoczęliśmy przygotowanie do szkolnego konkursu debat oksfordzkich Aurea Dicta 2020 przesuniętego ze względu na pandemie na październik. Będą w nim uczestniczyć obecne klasy drugie. Po pierwszym szkoleniu chęć stworzenia drużyny i wzięcia udziału w turnieju wykazały klasy 2ag (2 drużyny), 2bg, 2g, 2b i reprezentanci z klas 2c,2e,2f. Zapraszamy innych chętnych na szkolenie 29.09.2020 o godz. 14.40 lub na kolejne spotkanie Koła Debat w Trójce w czwartek o 14.40 sala 221.