Data publikacji: 25 09 2020

Dzień pierwszy:

Mimo, że planowany wyjazd na Białoruś nie doszedł do skutku z powodu pandemii, a także protestów powyborczych, nie poddaliśmy się i oto jesteśmy … w Poznaniu. Za nami długa podróż, zwiedzanie miasta tropem kryptologów, którzy złamali szyfr Enigmy, a także omówienie przyczyn, przebiegu i następstw protestów z roku 1956. Rozpoznawaliśmy też wpływ wspomnianych wydarzeń na literaturę, a towarzyszył nam w tym niezastąpiony Sławomir Mrożek, autor Tanga i komentator rzeczywistości PRL-u.

Dzień drugi:

Kolejny dzień obozu naukowego upłynął nam pod znakiem tropienia śladów początków polskiej państwowości. Przeprawiliśmy się promem na Ostrów Lednicki, by zwiedzić pozostałości słowiańskiego grodu, gdzie prawdopodobnie miał miejsce chrzest Mieszka I. Następnie wyruszyliśmy do Gniezna. W tej pierwszej oficjalnej stolicy Polski zwiedziliśmy katedrę wraz z zabytkowymi drzwiami gnieźnieńskimi przedstawiającymi sceny z życia św.Wojciecha oraz romańskie podziemia świątyni. Ten bogaty w atrakcje dzień zakończyliśmy w Biskupinie, zwiedzając muzeum i rekonstrukcję osady obronnej.

Dzień trzeci:

Następny dzień wyjazdu naukowego obfitował w spotkania z architekturą i sztuką. Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, to jednak umożliwiła zwiedzenie pięknego pałacu w RogalinieKórniku. W pierwszym z obiektów poznawaliśmy wielowiekową historię rodu Raczyńskich oraz dorobek materialny tej znamienitej rodziny. Z kolei w Kórniku zwiedziliśmy pięknie położony pałac na wodzie, należący do rodu Działyńskich i Zamoyskich. Odwiedziliśmy także Wisławę Szymborską, której pomnik umiejscowiono nieopodal zamku i zabudowań prowentowych, bo tam noblistka w 1923 r. przyszła na świat. Wieczorem udaliśmy się do podziemi poznańskiej katedry, gdzie prześledziliśmy etapy zmian architektonicznych świątyni, a później podziwialiśmy Złotą Kaplicę – miejsce prawdopodobnego pochówku pierwszych Piastów. Na koniec dnia został nam jeszcze tylko spacer po Poznaniu i podziwianie Rynku wraz z renesansowym ratuszem i słynnymi koziołkami.