Data publikacji: 24 09 2021

To już trzeci dzień naszego pobytu w Warszawie.

Chyba najbardziej intensywny…

Rano, dzięki uprzejmości naukowców z Żydowskiego Instytutu Historycznego, odbyliśmy spacery z cyklu „Niezatarte ślady getta” – po warszawskim Muranowie. Zostaliśmy też oprowadzeni po wystawie dotyczącej działalności konspiracyjnej grupy Oneg Szabat, zawiązanej przez historyka Emmanuela Ringelbluma w celu dokumentowania życia Żydów w getcie. Wstrząsająca dokumentacja stanowi dziś bezcenne i często jedyne świadectwo ludzkich losów – jednostek i całego narodu.

Po południu odwiedziliśmy z kolei Łazienki Królewskie, gdzie pod pomnikiem Chopina (w rocznicę urodzin Norwida) odczytaliśmy tekst pt. Fortepian Szopena. Nie obyło się również bez odczytania fragmentów Lalki, dotyczących rozterek miłosnych Wokulskiego wyrażanych podczas pobytu w Łazienkach (w oczekiwaniu na Izabelę Łęcką).

Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Alei Zasłużonych Cmentarza na Powązkach. Zapaliliśmy znicze na grobach literatów, artystów i ludzi nauki.

Link do albumu: https://photos.app.goo.gl/meE89dFtoYTRU5hKA