W ramach projektu Trójkowa Kraina wyobraźni, który towarzyszył obchodom 110. rocznicy powstania III LO w Krakowie, uczniowie, uczestniczący w warsztatach literackich, wydali swoją książkę pt.: Znajdziesz mnie wczoraj.
Sala Pod Oknem pełna była gości, przede wszystkim były to osoby bliskie autorom tej książki, Magdalenie Mazur i Michałowi Marcowi oraz ich koledzy i koleżanki, ale także pani dyr.Marta Łój i pani wicedyr. Ligia Wirtel i licznie zgromadzone grono profesorów.
Po przywitaniu wszystkich przez moderatorkę Salonu głos zabrała pani dyr. Marta Łój, zwracając się z ciepłymi, pełnymi dumy słowami do młodych pisarzy. Pani Dyrektor pogratulowała serdecznie Magdzie i Michałowi tak fantastycznej książki i wręczyła im jej pierwsze egzemplarze dopiero co na oczach wszystkich wyciągnięte z paczki, przywiezionej prosto z wydawnictwa. Radość widoczna była nie tylko na twarzach autorów, ale i pana Bogusława Michalca- pisarza, który w czasie warsztatów literackich wprowadzał naszych uczniów w sztukę opowiadania.
Magda i Michał z wypiekami na twarzy chętnie zaczęli odpowiadać na kolejne pytania, dotyczące najpierw procesu tworzenia, a potem – samej książki.
WARSZTATY LIT./ PROCES TWÓRCZY
– Jakie to uczucie trzymać w ręku swoją książkę?
– Jak wyglądała formuła waszych warsztatów? Jakie były etapy waszej pracy?
– Który z tych etapów był najtrudniejszy? Co sprawiło Wam największą trudność?
– Warsztaty rozpoczęło ok. 15 osób, a zostaliście do Finalu – Wy we dwójkę. Jakie cechy i nastawienie do działania/pracy twórczej trzeba mieć, aby swój cel – napisanie książki – osiągnąć?
– Skąd biorą się pomysły na opowieść? (Pilipiuk miał swój notes, w którym notował pomysły, które przychodziły mu do głowy w różnych chwilach/ A jak było u Was?).
– Jakie rady, podpowiedzi pana Boguslawa, były dla Was najważniejsze?
POWIEŚĆ: Znajdziesz mnie wczoraj”
– Na okładce książki widać zegarek/ również na plakacie – dlaczego?
– Opowieść Wasza jest fascynująca wciągająca czytelnika, bo dzieje się w planie indywidualnych przeżyć bohatera ( Hugo, który przenosi się do XIX wieku, by załatwić sprawy, związane z – dziadkiem), ale także w planie społecznym- wątek powstania listopadowego i styczniowego. Wyczuwać tu możemy( w takim podejściu do sztuki narracji) podpowiedź Mistrza. Dlaczego Pana zdaniem taka perspektywa opowieści jest ważna dla młodego człowieka?
– Która z postaci sprawiła Wam największą trudność, a która „po prostu do was przyszła” – nie mieliście z jej kreacją żadnych problemów?
Na zakończenie spotkania do wszystkich uczniów ponownie zwróciła się pani dyr.Marta Łój:
Kochani, za nami trzy odsłony Trójkowej Krainy Wyobraźni – słuchowisko multimedilne, pt.: Facet od kojarzenia faktów, spektakl- Feaka oraz teraz Wasza – Magdo, Michale – książka Znajdziesz mnie wczoraj. Dziękuję Wam za pracę w grupie, za wyobraźnię i twórczość artystyczną, bo w ten sposób oddaliście hołd 110. rocznicy istnienia Trójki – za to serdecznie Wam dziękuję!