Ruszyła debatancka jesień
Już trzy turnieje za nami a dwa w trakcie. Zaczęło się w ostatni weekend października turniejami w Krakowie i Warszawie.
W Turnieju debat teologiczno – filozoficznych Evangelium Vitae w Krakowie brała udział drużyna w składzie Julia Labak, Maciej Biega, Oliwia Łętocha i Kaja Sypek . Debatanci zmierzyli się z problemami:
czy polskie prawo w zakresie eutanazji i aborcji powinno uwzględniać interes grup religijnych?
Jaki świat byłby lepszy-ten, w którym wartość ludzkiego życia zależałaby bardziej od jego jakości lub użyteczności czy ten, w którym wartość ma same istnienie?
Natomiast do Warszawy pojechały dwie drużyny na PSDC (Polish Schools Debating Championship) – czyli turnieju debat po angielsku. W pierwszej drużynie debatowali: Martyna Mochal, Paweł Toczyski, Gosia Rejdych, Agnieszka Ropka. Debatanci byli blisko finału – zabrakło 3 małych punktów! W drugiej pięknie zadebiutowały: Pola Franczak, Anna Tytarenko, Julia Warsiewicz.
Rozpoczęły się też turnieje historyczne.
Drużyna w składzie: Wiktor Kasperkiewicz, Władek Rębacz, Mikołaj Sendek i Rafał Biega bierze udział w Ogólnopolskim Turnieju Debat Muzeum Historii Polski. W fazie grupowej panowie przekonali sędziów do tez, że jako Józef Chłopicki nie przyjęliby funkcji naczelnego wodza w powstaniu listopadowym oraz, że prawo do oporu wobec króla przyniosło szlachcie więcej strat niż korzyści. Jadą na finał do Warszawy
Turniej sparingowy Ad Vocem, organizowany przez Instytut Pileckiego, rozpoczęła młoda drużyna w składzie: Igor Rokosz, Krzysztof Góralski, Maciej Biega i Aleksander Bąk. Pokonała przeciwników psychologicznie w tezie „Z perspektywy odradzającej się Rzeczpospolitej większe szanse na realizację interesu państwa ma koncepcja federacyjna, niż koncepcja inkorporacyjna.”
Trwa również najstarszy krakowski turniej Szkoła Debaty w którym reprezentują naszą szkołę Marianna Lahuta, Natalia Stępień, Gosia Rejdych i Martyna Mochal.
Gratulujemy udanych debat i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!