Program edukacyjny SOCRATES jest inicjatywą Wspólnoty Europejskiej przyjętą do realizacji w 1996 roku. Od roku 1998 przystąpiła do niego również Polska. Celem programu jest kreowanie europejskiego wymiaru kształcenia na wszystkich poziomach: od przedszkola po uniwersytet.
III Liceum Ogólnokształcące w Krakowie im. Jana Kochanowskiego i Istituto Tecnico Industriale Statale „C. Grassi” w Turynie przystąpiło do Europejskiego Projektu Edukacyjnego Kratos w ramach Socrates Comenius w roku 2002.
Tytuł projektu: „Kraków i Turyn – dwie dawne europejskie stolice” .
Koordynatorzy projektu: Maria Trzaska i Barbara Szopińska oraz Raffaele Policeti i Giovanni Miele.
Młodzież uczestnicząca w projekcie spędziła w Turynie dwa tygodnie – marzec 2002 – i dwa tygodnie w Krakowie – październik 2002 – zwiedzając historyczne i kulturalne zabytki obu miast, poznając również ich życie codzienne, problemy i plany. Zebrano materiały do multimedialnego przewodnika po Turynie i Krakowie, oraz filmu wideo, dokumentującego wymianę zagraniczną i pracę nad projektem.
Poprzez dwutygodniowy pobyt w rodzinach włoskich młodzież poznała również zwyczaje i tradycje Włochów, ich kuchnię i kulturę materialną, a także doskonaliła umiejętności językowe. Zwiedziła, oprócz Turynu, Mediolan, Genuę oraz Wenecję. Uczniowie włoscy mieli okazję zwiedzić dokładnie Kraków, Wieliczkę, Zakopane i Pieniny. Byli także w Oświęcimiu i Brzezince.
Rezultatem wymiany są dwa przewodniki – po Krakowie i Turynie, każdy w wersji książkowej i elektronicznej. Przewodnik na płycie CD jest napisany w trzech wersjach językowych: polskiej, włoskiej i angielskiej. Dodatkową dokumentacją projektu jest amatorski film ucznia Bogusława Bielańskiego.