Debata Oksfordzka na Wawelu

W 🕍Sali Kolumnowej wawelskiego zamku 📆21 listopada 2022 roku odbyła się druga debata oksfordzka poprowadzona przez uczniów III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, którzy do dyskusji zaprosili przedstawicieli 📌V Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Witkowskiego w Krakowie.
Na spotkaniu przedstawiciele wymienionych wyżej liceów dyskutowali nad niezwykle trudną i interesującą tezą, która dotyczyła 📍zaniechania stworzenia z Wawelu polskiego Akropolis według projektu Stanisława Wyspiańskiego i Wojciecha Ekielskiego.
Nasze liceum reprezentowali:
👉Łukasz Hachlowski (3b)
👉Maciej Zygmunt (3a)
👉Julia Zdziechowska (3c)
👉Emil Marzec (4b)
Na sali była obecna publiczność oraz jury. Sędziami ze strony Wawelu i Uniwersytetu Jagiellońskiego byli: 👆kustosz – kurator zbiorów Agnieszka Janczyk i 👆dr hab. Maria Stinia, prof. UJ.
Debata odbyła się w ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Zamkiem Królewskim na Wawelu i III LO w Krakowie w ramach projektu „Wawelskie Forum Nauki i Dialogu Młodzieży”.
Po debacie młodzież wraz z przewodnikiem udała się na zwiedzanie wystawy 🕍”Wawel Odzyskany”.
III Liceum składa serdeczne podziękowania dla pracowników Działu Edukacji wawelskiego zamku, p. Robertowi Adamczakowi oraz p.Bożenie Litewce za organizację debaty oraz niespodziankę w postaci możliwości zwiedzenia wawelskich ekspozycji.
Bożena Królczyk-Kurdas
Małgorzata Janczur