Dni Kochanowskiego w Trójce

‼️WIELOBARWNOŚĆ ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI JANA KOCHANOWSKIEGO‼️

Najwięcej barw z życia i twórczości naszego Patrona rozpoznały poniżej wskazane osoby, uczestniczące w quizie.

Serdecznie Wam gratulujemy!

1. Maciej Zygmunt, 2A – 19/23p.2. Natalia Juśko, 3Ag – 18/23p.ex aequo Adrian Gajda 2B – 18/233. Anna Pulchny 2E – 16/23ex aequo Dawid Szymacha, 2A – 16/23p.ex aequo Krzysztof Truchan, 2C – 16/23p.ex aequo Kinga Zajdel 2E – 16/23p.

💥W BLASKU JANA Z CZARNOLASU💥

W konkursie tym, adresowanym do wszystkich uczniów o artystycznej duszy, zwycięzcami okazały się osoby, które swoje talenty narracyjne, poetyckie i malarskie zaprezentowały, inspirując się życiem bądź twórczością Jana Kochanowskiego.Kochani, jesteście Wielcy!!1 miejsce w kategorii utworu epickiego – Szymon Kuźnicki, 2A1 miejsce w kategorii utworu lirycznego – Natalia Juśko, 3Ag1 miejsce w kategorii dzieła plastycznego – Jakub Sokół, 3E

🧚‍♀️SKRZYDLATE SŁOWA JANA KOCHANOWSKIEGO🧚‍♀️

Uczestnicy tej ankiety (zarówno uczniowie , jak i profesorowie) spośród podanych 36. cytatów z różnych dzieł Jana z Czarnolasu mogli wskazać te – dla siebie najważniejsze.

A oto nasze wybory:

☄️1. Nie porzucaj nadzieje,Jakoć się kolwiek dzieje:Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,A po złej chwili piękny dzień przychodzi (Pieśń IX z Ksiąg Wtórych

)☄️2. Cieszy mię ten rym: „ Polak mądr po szkodzie”:Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,Nową przypowieść Polak sobie kupi,Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi. ( Pieśń V z Ksiąg Wtórych)

☄️3. Szlachetne zdrowie,Nikt się nie dowie,Jako smakujesz,Aż się zepsujesz ( Na zdrowie)

🙃JAN Z CZARNOLASU NA WESOŁO I Z PRZYMRUŻENIEM OKA🙃

Konkurs ten adresowany był do wszystkich osób o duszy rogatej, które zechciałyby wejść w satyryczny, komiczny dialog z Janem Kochanowskim, dokonując parafrazy, parodii konkretnych dzieł Mistrza. Niestety, czas trudnych – nie tylko pandemicznych – doświadczeń nie sprzyjał takiej aktywności, ale być może w następnym roku los się odwróci i właśnie ta kategoria konkursowa skupi naszą uwagę?

SPACER PO MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO

W ramach Dni Kochanowskiego zapraszaliśmy Państwa do spaceru online po wnętrzach Domu Czarnoleskiego, sugerując, że może w ten właśnie sposób odczujemy zapachy, zobaczymy obrazy, usłyszymy dźwięki z odległej nam czarnoleskiej rzeczywistości.Jest jeszcze taka możliwość. Zapraszamy: http://www.cyfrowyczarnolas.pl/spacer/muzeum_czarnolas.html

ZESPÓŁ DNI KOCHANOWSKIEGO 2022

Muzeum w Czarnolesie | Virtual tour generated by Panotour