Trójka na Wawelu

27 marca 2023 roku odbyła się trzecia debata oksfordzka w ramach projektu Wawelskie Forum Nauki i Dialogu Młodzieży. O tezie „ W polskich szkołach powinno się poświęcać nieproporcjonalnie większą uwagę historii kobiet I Rzeczpospolitej, z komentarzem społeczno- politycznym, nawet kosztem zapamiętywania kluczowych faktów historycznych. ” debatowali uczniowie II i III LO z Krakowa. Punktem odniesienia do debaty była postać Elżbiety Łokietkówny.
Trudną dyskusję o tym co może wnieść herstoria do polskiej szkoły, sędziowie rozstrzygnęli werdyktem 4:0 na korzyść mówców III LO im. Jana Kochanowskiego. Gratulujemy wszystkim debatantom i dziękujemy panelowi sędziowskiemu za konstruktywną krytykę.
II LO im. Jana Sobieskiego reprezentowali mówcy: Katarzyna Kadeja, Jan Woźniak, Jagoda Krajewska, Urszula Grodzka.
III LO im. Jana Kochanowskiego reprezentowali: Amelia Korona, Matylda Lis, Maciej Zygmunt, Maja Zych.
Debatę sędziowali: dr Karolina Wanda Olszowska pracownik naukowy Instytutu Historii UJ, Michał Makówka edukator w Zamku Królewskim, student IV roku Instytutu Historii UJ
Adrianna Mazur Klub Debat Parlamentarnych UJ
Emil Marzec Licealny Klub Debat Parlamentarnych
Debacie przysłuchiwali się uczniowie z III LO.