WYMIANA Z WALTER-LÜBCKE-SCHULE – WIZYTA W NIEMCZECH

18 września 2023 r. nadeszła długo oczekiwana chwila – uczniowie naszej szkoły, którzy ucza się języka niemieckiego zapoczątkowali wymianę z młodzieżą Walter-Lübcke-Schule w Wolfhagen (Hesja).

Nasz wyjazd do Niemiec oraz realizacja bogatego programu przygotowanego przez naszych gospodarzy były możliwe dzięki dofinansowaniu, które nasz projekt otrzymał od fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk).

Pobyt w Niemczech umożliwił uczniom praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych podczas hospitacji lekcji, uczestniczenia w zajęciach integracyjnych oraz zakwaterowania u rodzin niemieckich.

Bardzo ważne było nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami z Niemiec i zdobywanie wiedzy realioznawczej dzięki wycieczkom do Paderborn, Kassel czy Frankfurtu nad Menem. Miłośnicy literatury będą długo wspominać wizytę w Muzeum Braci Grimm w Kassel oraz w Muzeum J. W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Pasjonaci techniki nie zapomną wystawy w Muzeum Techniki Komputerowej i Komunikacji w Paderborn.

Udział w zajęciach sportowych w Centrum Sportu w Paderborn, wspólne wędrówki i spacery m. in. po Parku Narodowym nad jeziorem Edersee pozwoliły zadbać nie tylko o kondycję fizyczną oraz integrację grupy, ale dostarczyły wszystkim także niezapomnianych wrażeń.

25 września uczniom naszego liceum trudno było się rozstać z przyjaciółmi z Wolfhagen, dlatego z niecierpliwością czekają na ich rewizytę w Krakowie, która odbędzie się w czerwcu 2024 roku.