Maciej Gillert

Naszym drugim nauczycielem był Maciej Gillert. Jest krakowskim fotoreporterem z niemałym, jak na swój wiek doświadczeniem: Gazeta Wyborcza, Dziennik Polski, Przegląd Sportowy, Axel Springer Polska, Super Express, Agencja Fotograficzna East News i Newspix.pl. Jest również laureatem nagrody za zdjęcie roku w Przeglądzie Sportowym oraz partnerem Nikon Polska. Wykłada w Szkole Fotografii: Warsztaty Sztuki Fotografii oraz……… u nas. Przez ponad rok pracował z dziećmi w świetlicy środowiskowej, a teraz udziela się w Witrynie Fotograficznej. To tyle faktów z jego życia zawodowego.

Co można powiedzieć o człowieku, który o sobie mówi: ‘Moja przygoda z fotografią zaczęła się od pasji, a w 2002 stała się również pracą i sposobem na życie’? Że jest to ktoś, kto w życiu zawodowym odnajduje także zapał i kompletne poświęcenie, czyli łączy elementy bardzo trudne do skojarzenia w obecnym świecie pogoni i powierzchowności. ‘Chcę nauczyć myślenia, wrażliwości fotograficznej, umiejętności wyłapywania z rzeczywistości rzeczy, koło których inni przechodzą obojętnie’ – ile rzeczy, elementów rzeczywistości, sytuacji i szczegółów umyka nam dlatego, że nie potrafimy ich dostrzec albo nie mamy na to czasu? Po co nam złe fotografie, skoro zapomnimy o nich następnego dnia?

Ilu zdjęciom przez nas zrobionym brakuje charakteru, albo tego ‘czegoś’ co powoduje, że zaglądamy do nich często. Powodem tego jest niewłaściwe kadrowanie i tego uczą się podopieczni pana Macieja. ‘Zrób zdjęcie z głową, zostanie ci w głowie….na zawsze.’

Ale najważniejszą rzeczą, jaką przekazuje pan Maciej jest to, że zdjęcia robi się po to, żeby przekazać jakieś emocje, chwile, złapane momenty, niepowtarzalne wydarzenia, zauważyć szczegóły, które mijamy w pośpiechu albo ich nie zauważamy, a które mogą wzbogacić nasze życie. Specjalnością pana Macieja jest reportaż oraz sport, i również z takim typem fotografii mają do czynienia uczestnicy zajęć.

A co mówią o nim jego ‘uczniowie’? Wrażliwy, komunikatywny, inspirujący, profesjonalny, detalista, praktyk, zakręcony pasjonat…….cała gama przymiotów ciekawego człowieka, koło którego nie można przejść obojętnie. Jest szczery i otwarty, więc nie ma dla niego tematów taboo. „Pan Maciek na pewno jeszcze bardziej wzbudził we mnie pasję fotografii, pokazał jaka to piękna sztuka i, że wszystko można przedstawić w ciekawy sposób. Nauczył mnie też, tego by nie wstydzić się robienia zdjęć ludziom nawet tym nieznanym. Pokazał też co może zakłócać zdjęcie, a co daje mu głębszy wyraz. Nauczyłam się też jak uniknąć różnych typowych błędów w fotografii. Zajęcia z panem Maciek są bardziej praktyczne niż teoretyczne, ale to bardzo dobrze ponieważ więcej z nich wynoszę i zapamiętuje. Pan Maciek umie bardzo dobrze nakierować nas w jakim kierunku podążać, na co zwracać szczególną uwagę, żeby zdjęcia pokazywały historie. Jest to człowiek zakręcony człowiek, który bardzo kocha fotografie i nigdy nie przestanie.” (Kasia Wnęk)

Oto dorobek artystyczny Maciej Gillerta: http://maciejgillert.pl/.

Zdjęcia Macieja Gillerta

Zdjęcia z warsztatów